19. 1. 2022

kniha TEREZA

V úterý 14. 12. 2021 proběhl v pražské Kavárně Slavia slavnostní křest unikátní knihy Terezy Maxové a novinářky Veroniky Bednářové TEREZA. Čtenáři díky ní mohou nahlédnout do života jedné z našich nejslavnějších topmodelek, která dobyla svět.

Sama Tereza Maxová si přála vytvořit něco speciálního, ne pouze autobiografickou knihu. Nechtěla jsem vydat typickou autobiografii, ale spíš obrazovou knihu, takový klipovitý cestopis. Knížka tak v podstatě bude dárek nejen pro mě, ale především pro moje děti“.

Kniha pro ni nebyla jen spousta práce, ale také jistá forma psychoterapie. Vracet se do vzpomínek, někdy radostných, jindy bolestných, byla docela terapie. Jsou tam zaznamenány všechny cesty do zahraničí, všechny práce, politická situace doby, všechny drby, vzestupy i pády a hlavně emoce. Občas je tam nějaká fotka, básnička, jízdenka…..i obal od čokolády. Prostě takový „rádio Jerevan“.,“ říká Tereza Maxová a dodává:„ Kniha TEREZA je jen krátkou výpovědí a živým dokumentem, který doplňují dobové fotografie a komentáře.

„Tolik vjemů a  vzpomínek by vydalo na deset životů,“ popisuje Tereza zážitky ze své knihy.

Kniha vznikla ve spolupráci s Veronikou Bednářovou, což je česká novinářka a autorka mnoha rozhovorů s výjimečnými lidmi. „Není to obsáhlá autobiografie, ale dobrodružná pouť jedné z nejslavnějších světových topmodelek za svobodou. Vrcholí vyprávěním o nadaci pro opuštěné a znevýhodněné děti, která nese její jméno a letos oslaví čtvrtstoletí existence. Do knihy navíc přispěla i řada jejích blízkých, jako je maminka Alena, manžel Burak, princ Albert, Eva Herzigová nebo Bryan Adams,“ popsala Bednářová.

S nápadem napsat tuto knihu přišlo samo nakladatelství. „Oslovilo mě nakladatelství BizBooks spadající pod Albatros Media, zda bych nechtěla vydat knihu. Na začátku panovalo velké nadšení, protože jsem netušila, co to obnáší vracet se zpět do minulosti. Společně se mnou knihu psala výborná novinářka Veronika Bednářová. Při našem prvním setkaní, které proběhlo on-line, v rouškách, a kdy mi Veronika sdělila, že o módě a modelkách neví vůbec nic, jsem hned zavětřila, že to bude ono. Když po tom ještě do týmu přišla Zuzka Lednická ze Studia Najbrt, se svojí kreativitou, tak bylo vše jasné,“ vysvětlila Maxová důvody, proč se nakonec do psaní pustila.

Materiálů sice bylo hodně, ale vznik dalšího dílu Tereza určitě nemá v plánu. „Je to jen krátká výpověď a živý dokument, který doplňují dobové fotografie a komentáře. Poctivě je zaznamenáno deset let, které jsem měla v denících den po dni, ale třeba posledním deseti letům je věnováno jen pár stránek.“

Obálku knižní publikace zdobí ikonická fotografie, která stála u zrodu její kariéry. „Vybraly jsme ji také proto, že tato fotka od Mikaela Janssona vyhrála mnoho soutěží a dnes má velkou uměleckou hodnotu, tak doufám, že se bude líbit.“